Szkolenia hotelowe – kiedy, jakie za ile?
Szkolenia hotelowe to czas w którym stwierdzasz, że nie wiesz co dalej aby było lepiej niż teraz. Najlepszy projekt to taki, w którym nie trzeba już zmieniać! Często spotykamy się z takim stwierdzeniem, ale prawda jest taka; nie zmieniasz nic to się nie rozwijasz!
Aby szkolenia turystyczno-hotelowe miały mieć sens to trzeba najpierw odnaleźć, w czym jest problem.
W związku z tym zastanówmy się nad takim stwierdzeniem jak daleko zajedziesz na dziurawym kole? Owszem ktoś może powiedzieć, że daleko, bo można ja, co chwile dopompowywać. Pytanie tylko czy nie lepiej, bezpieczniej, szybciej jest załatać i jechać dalej w 100 % możliwości?.
Podobnie jest z funkcjonowaniem obiektów i hoteli. Z pewnością każdy dział od recepcji, działu rezerwacji, kelnerów, służby pięter po kadrze zarządzającej pracuje tak jak potrafi i ktoś ich nauczył.
Ze względu na różne sytuacje dobrym rozwiązaniem są specjalistyczne narzędzia osób z zewnątrz, które zobaczą całokształt z innej strony.
Niewątpliwie narzędzi do odszukania problemów jest wiele ale warto zwrócić uwagę na audyty i badania tajemniczego Klienta.
Audyt – historia?
Samo badanie audytowe nie jest czymś nowym, ponieważ powstało już w latach 40-tych XX wieku a jak by się przyjrzeć historii to na pewno i znacznie wcześniej. – więcej informacji o audytach i badaniach tajemniczego klienta w poniższym linku https://marketingnaplus.pl/audyt/
Z pewnością przyzwyczajamy się do wielu sytuacji i poprzez to na wiele rzeczy nie zwracamy już uwagi. W dzisiejszych czasach, gdy mamy ogromną ilość informacji na social mediach, forach, portalach web agentów niekoniecznie zwrócimy uwagę na opinie, negatywne, ale także i pozytywne komentarze, za które powinno się podziękować Klientowi.
Słynne powiedzenie „nie ważne, co mówią, ważne, co mówią” też nie zdaje egzaminu, bo wysiłek włożony w naprawę takich sytuacji, jaka miała miejsce w jednym z 5 gwiazdkowych hoteli w Karpaczu kosztowała dużo pieniędzy i wysiłku a „niesmak po całej sytuacji pozostał”.
Jakie szkolenia hotelowe?
Pierwszym krokiem, aby rozpoznać dobrze, jakie szkolenia są potrzebne powinien być audyt bądź badanie tajemniczego Klienta. Po co? Właśnie po to by móc naprawić te „dziurawe koła” i odpowiedzieć sobie na kilka postawionych pytań?
Dla jakiego pionu hotelowego powinny być robione szkolenia?
Recepcji, gastronomicznego, eventowego, służby pięter, technicznego, SPA, rehabilitacyjnego a może kadry zarządzającej?
Z pewnością że już wiemy, gdzie powinny być szkolenia to wtedy można zadać kolejne pytania;
– czy problem komunikacyjny jest pomiędzy Klientem a pracownikami? a może pomiędzy pracownikami?
– czy recepcja miała kiedykolwiek profesjonalne szkolenie z zakresu technik sprzedaży, trudnego Klienta a także telefonicznej rozmowy, upsellingu itp.
– który pracownik działu gastronomii jest po szkole gastronomicznej/hotelarskiej i zna zasady i rodzaje serwisu kelnerskiego?
– czy kierownik sali/gastronomi zna zasady przygotowywania restauracji pod posiłki w formie bufetowej i serwowanej

– czy dział eventów/konferencji miał szkolenie z zakresu przygotowywania ofert konferencyjnych, rozliczeń,
– czy dział rezerwacyjny miał kiedykolwiek szkolenie z zakresu zarządzania systemami CMS i channel manager?
– czy personel miał profesjonalne szkolenie z zakresu tworzenia satysfakcji klienta, budowania trwałych relacji oraz skarg i reklamacji?
– czy służba pięter a także inne działy mają stworzone standardy/procedury pracy i organizacji?
– czy było robione szkolenie z zakresu zasad, technik i wykorzystywania środków czystości w celu utrzymania czystości w hotelu
– czy dział BHP zorganizował, chociaż raz szkolenie związane z pożarem i ewakuacją hotelu wraz z przedstawieniem zagrożeń i sytuacje nietypowe?
– a co z kadrą zarządzająca i revenue management, polityką cenową, team lider, systemami motywacyjnymi oraz budżetem i analizą
Co jest najważniejsze w tej całej branży szkoleń?
– chęć szkoleń ze strony właściciela, dyrektora, osoby zarządzającej
– chęć szkoleń ze strony osób, które w nich uczestniczą
– szkolenia teoretyczne poparte wiedzą i testami praktycznymi
– audyty wtórne po wprowadzeniu szkoleń i rozwiązań
Czy firma szkoląca powinna pracować w danej branży?
Konkludując, na zakończenie naszym zdaniem zawsze firma i osoba szkoląca powinna posiadać wieloletnią wiedzę z zakresu danego problemu i szkolenia. Z pewnością nie można szkolić dobrze działu recepcji czy eventów nigdy nie pracując na tych stanowiskach. Podobnie osoba szkoląca, która nie spotkała się z tymi samymi problemami nie będzie umiała ich rozwiązywać. W wielu problemach i szkoleniach, jako marketing na plus potrafimy zrobić szkolenia sami i dlatego jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Dlatego szkolenia, na których nie posiadamy tak dużej wiedzy i doświadczenia będą przygotowywane w oparciu o profesjonalistów z zakresu gastronomi, księgowości czy prawa.
Szkolenia hotelowe potrzebujesz więcej informacji ? zadzwoń lub napisz
E-mail: biuro@marketingnaplus.pl